Poslední dobou se stále častěji začal sám od sebe vypínat notebook pod zátěží. Po nainstalování několika programů pro ověření místa vzniku vysoké teploty ze systémových teploměrů bylo potvrzené přehřívání procesoru.
Po pár přečtených diskusí na fórech byl problém diagnostikován jako degradace teplovodné pasty na procesoru. Našel jsem si recenze a volba padla na ArcticCooling MX2.
Pak jsem našel vhodný termín pro rozebrání celého počítače. Bylo nutné odmontovat horní kryty abychom mohli vymontovat sestavu chladiče a heat-pipes. Odpojil jsem touchpad, klávesnici, kryt s reproduktory jsem pouze posunul a odlepil na jedné straně kabely k reproduktorům. Odšrouboval jsem několik šroubů z chladiče a zjistil, že celý problém vznikl povolením dvou šroubů. Chladič tak nedoléhal těsně k procesoru a nepředával teplo tam, kam měl. Nicméně už bylo rozebráno, a nebylo cesty zpět.
Velké kusy staré pasty jsem odstranil hned. Na malé kousky jsem si natočil vatu na špejli a lihem setřel do čista veškeré části pasty. Po vyčištění jsem procesor osušil vatou a odstranil všechna vlákna, která by mohla na styčných plochách zůstat.
Nanášení pasty nebyl žádný problém, stačilo jemně tlačit na injekční stříkačku a pasta se pěkně roztahovala po povrchu i bez dalších nástrojů. Před sešroubováním všech součástí jsem vyzkoušel běh počítače a mohl konstatovat, že se operace podařila. Počítač se už nevypíná v maximálním zatížení, teplota se bez zátěže drží kolem 58°C bez zapnutého ventilátoru. Při aktivním chlazení teplota spadne až na 45°C. Po zahoření pasty se teploty ještě sníží.
EDIT: Po týdnu denního používání počítače spadla teplota procesoru na necelých 50°C dle programu TPFanControl a průměrných 40°C podle programu SpeedFan. Zatížení procesoru bylo přibližně 10% bez aktivního režimu chlazení. Aktivní chlazení sníží teplotu na 43 respektive 33°C.