Den první
Máme tu úvodní den nového týdne a první cestu na stanici do Opavy. Ráno začíná klasickou snídaní i když dnes tak trochu netradiční. Na talířcích na nás čeká kopeček na první pohled nerozeznatelný od zmrzliny. Malou nápovědou, že se zmrzlinu skutečně nejedná je, že se neroztéká na teple, tak tušíme nějakou zradu s pomazánkou. Dofasujeme pečivo a jogurt a jde se ke stolům.
Odjezd se opožďuje protože během týdne co stál autobus venku mu prý někdo vysál naftu z nádrže. Když za 30 minut dorazí jeden ze zaměstnanců s kanystry a autobus je nastartovaný, aby měl dostatečný tlak ve vzduchových okruzích, zjišťujeme, že se jedna strana nenafoukla. Nedalo se nic dělat a museli jsme vyrazit s nahnutým autobusem. Cesta s jednou částí neodpruženou na úzkých rozbitých cestách byla „zajímavým“ zpestřením.
Na stanici jsme šli nejdřív na cvičnou věž, kde jsme slaňovali. Na učebně nás instruktor vyzkoušel z vázání základních uzlů, které jsme dělali v minulém týdnu, pak už jsme dostali sedáky a vyrazili. První krok většiny byl nejistý, za chvíli následovalo okno, které jsme museli přeskočit a rychleji se pustit. Spousta lidí končila s pravou rukou ještě nad oknem a lanem si jí přimáčkli. někteří se pustili málo a klepli si dokonce helmou. Naše družstvo se z mého pohledu popasovalo s věží dobře a úsměvných situací bylo málo.
Druhé stanoviště bylo chemické vozidlo vybavené na radioaktivní látky a úniky nebezpečných látek. Prošli jsme veškeré vybavení od detektorů radioaktivního záření přes sorbenty až po zařízení pro zachytávání a přečerpávání ropných a žíravých látek.
Posledním bodem byl speciální kontejner pro práci na vodě a ledu s dvěma čluny a dalším vybavením pro práce na vodě, jako suché obleky, záchranné vory a další. Mezi tím se podařilo řidiči opravit autobus, který konečně jel v rovině a vyrazili jsme na večeři.
Den druhý
Je úterý a jsme na učebně, dnes se naplno rozběhly prezentace studentů. Nejdřív ale proletíme jaké zákony se vztahují na práci HZS a zhruba jsme probrali základní části zákona 133/1985 Sb., o požární ochraně. Pak byla hodina zasvěcená prezentacím z požární taktiky a vystoupily i další prezentace z technických prostředků a chemické služby.
Odpoledne byla větší část věnována bojovému rozvinutí a součinnosti družstva 1+5 a 1+3, kde jsme zjistili, že nemáme opět automatizované veškeré postupy a bude nutné skutečně cvičit. Kratší část byla věnována dalším prezentacím.
Na večeři opět čekáme o 15 minut déle stejně jako včera. Pak jdeme od 6 hodin hrát fotbal a končíme kolem půl osmé.
Den třetí
Kurz se dnešním dnem láme do své druhé poloviny. Bohužel se nic kloudného neděje, od rána prezentace za prezentací, ani ven odpoledne nejdeme. Některé jsou rozvláčné se zkopírovaným bojovým řádem pouze přečtené autorem bez vlastní iniciativy. Na konci dne jsem unavený víc, než kdybych celý den pracoval.
Tímto končím možná nejkratší shrnutí dne této série a vzhlížím v naději, že se obdobná hrůza již nebude opakovat.
Den čtvrtý
Dnes vstáváme velmi časně protože odjezd je naplánovaný už v 5:30. Odjíždíme totiž do vzdělávacího zařízení ve Frýdku-Místku na Chemickou službu. Její dvě části byly polygon s dýchací technikou a protichemické obleky.
Ráno jsem byl v první polovině studentů, která šla do polygonu. Nejdříve jsme si zopakovali uživatelskou kontrolu dýchacího přístroje. Bylo nutné zkontrolovat celistvost zádového nosiče, neporušenost manometru, zapojené rychlostpojky a šroubové spoje, dále pak dostatečný tlak v láhvi, ne nižší než o 10% plnícího tlaku. Lahev uzavřeme a čekáme jednu minutu, zda neklesne tlak pro zjištění těsnosti vedení. Pak si přiložíme spojovací část k obličejové masce na ruku a spustíme tlačítkem plicní automatiku. Pomalu upouštíme vzduch, abychom zjistili, zda správně funguje varování před nízkým tlakem, které se spíná přibližně při 55 bar. Pak vyzkoušíme i masku s ucpaným vstupem plicní automatiky zda těsní lícnice a polomaska.
Pak už následovala cesta polygonem tam a zpátky. Obsluha na nás byla hodná, tak jsme měli mírné osvětlení a bez zakouření. Bylo nás hodně, proto jsme chodili ve čtveřicích. Někteří měli nejspíše špatně utěsněné vzduchové vedení, protože po 15 minutách od začátku cvičení se z prostoru polygonu ozývalo výstražné pískání upozorňující uživatele na docházející vzduch.
Naše čtveřice vyrazila celkem svižně, po čtvrtině cesty vpřed ještě byla vcelku. V polovině však poslední člen zůstal zaseklý a dlouho se vyprošťoval. Bohužel třetí člen si zaseknutí nevšiml a celou skupinu nezastavil. Chvíli jsme na něho čekali a když byl na dohled, třetí člen na něho počkal a první dvojice pokračovala vpřed a druhá skupina se po spojení vydala na cestu také. Ve dvou skupinách jsme došli na konec polygonu a obraceli se ve smyčce zpátky hned jak se za námi objevila druhá část naší skupiny. Průběžně jsem si kontroloval tlak v přístroji abych věděl, jestli vystačí na cestu zpět. Po průchodu zpátky, jsme ještě čekali ještě asi 3 minuty na druhou část skupiny, která měla velké manko oproti první dvojici. Následovalo nahlášení zbytkového tlaku v přístroji ke zjištění spotřeby vzduchu.
Druhou částí byly ochranné obleky pro zásah na nebezpečnou látku. Zkoušeli jsme si cvičné obleky používané u HZS v kompletní výbavě i s dýchacím přístrojem a ochrannou přilbou. Některé obleky se navlékali na zasahující snadno, některé byly složité a obléknout se s přilbou bylo vcelku nesnadné. Vyzkoušel jsem si spíše přetlakové obleky, protože u rovnotlakých bylo celkem plno.
Den pátý
Ráno jsme trávili na učebně s prezentacemi kolegů. Postupně už se srovnávají kvality prezentací a výtek od instruktorů je stále méně. Dnešní den byl poslední pro Ondru Lasáka, kterého příští týden vystřídá jeho kolega ze stanice.
Odpoledne jsme se sešli u garáží s cílem rozběhnout stroje, které zatím mlčely. Nejdříve jsme se snažili rozběhnout plovoucí čerpadla. Vzali jsme kanystr a doplnili palivo. Bohužel dolévač si nevšiml, že je to nafta a tak jsme museli po neúspěšném nastartování nádrže vypustit a prolít benzínem. Po půlhodinové snaze se obě čerpadla rozběhla. Zprovoznění PS12 nebylo nijak složité, pouze napumpovat benzín, nechat protočit trochu déle, a hned naskočila.
Pak jsme přesunuli jeden vozík s hadicemi na louku za budovou k náhonu. První družstvo připravilo vedení s PS12 na 3B, rozdělovač a útočný proud B. Jako člen družstva se zkušeností s ovládáním PS12 jsem se ujal funkce strojníka. S číslem 4 jsme připravili přívodní vedení a vrátili se do výchozího postavení. Velitel zavelel pokyn k přípravě a dopravní vedení se začalo postupně rozvíjet. Po žádosti čísla 3 jsem nasál vodu a poslal k rozdělovači. Velitel dal pak pokyn k útočnému postavení, později k vytvoření druhého C proudu, výměně a prodloužení hadice na jednom proudu. Bohužel výměna se nepovedla, kdy jeden z členů družstva, který nepůsobí u SDH použil konopnou hadici, která po zvýšení tlaku praskla. Pak jsme náš útok ukončili a předali náčiní dalším.
Druhé družstvo provádělo útok s plovoucím čerpadlem. I když se plovoucí čerpadlo nesmí jako požární stříkačka používat, vyzkoušel si strojník alespoň práci s umístěním čerpadla na vodu a jeho regulaci.
Třetí družstvo opět využilo PS12ky k útoku a v součinnosti s družstvem o početním stavu 1+3 vytvořilo celkem 3 proudy.
Závěreční útok pod názvem: „Útočíme vším co máme“, jsme za plovoucí čerpadlo připojili po 2 B PS12 a na dalším nezvyklém rozdělovači se dvěma vstupy B se zapojil přívod z PS12 a z druhého plovoucího čerpadla. Na tomto rozdělovači byla jedna plnoproudá proudnice a jedna pěnotvorná proudnice P3. Dále pokračovalo jedno B a rozdělovač na kterém byl proud B a další pěnotvorná proudnice SP20. Pak už bylo více mokrých hasičů protože po sobě jednotlivé proudy začaly stříkat než aby kropili okolí.
Den šestý
Dnes máme opět sobotu a zkrácený výukový den. V plán je zdravověda a opravdu se jedná o proškolení skoro za letu. Za pár hodin máme prošlé základní příčiny ztráty vědomí úrazových stavů a měli bychom rozeznat příčiny a umět alespoň trochu nepříznivý stav zvrátit. Po obědě přivezl zástupce firmy Weber na ukázku vyprošťovací zařízení. Představoval klasické hydraulické nůžky, rozpínáky a rozpěrné válce a k tomu doplnil sadu malých zařízení s pohonem na elektřinu a akumulátory. Ti, kdo měli Gallety mohli stříhat, ostatní si mohli zkoušet tzv. na sucho.
Den sedmý
Zatím co v Čechách neustále prší a řeky stoupají na 3. povodňový stupeň, v Jánských Koupelích je celkem klid. Sem tam sprchne, sem tam přijde krátký prudší déšť ale jinak je klid. Ráno nás probudila písemka na probranou látku, protože byl večer v budově kravál.
Dnešní den máme v plánu psychologii a tak všichni čekáme, že dostaneme rady jak manipulovat s postiženými mimořádnou událostí tak, abychom je uklidnili a mohli dostat do bezpečí. Místo toho si děláme dva osobnostní testy. I když souvislost s prací hasiče to má, zejména z pohledu jak zvládáme stres, jak dokážeme hodnotit situaci a rozhodovat, ale přece jen to není to co jsem očekával. Odpoledne máme volné a tak naspávám ztrátu z uplynulého týdne a zbytek času trávím učením.